Ahhoz, hogy igazán fel tudjuk frissíteni otthonunk vagy munkahelyünk levegőjét, hosszú és alapos szellőztetésre van szükség. Igen ám, de senki sem engedi be szívesen télen a hideget, nyáron a meleget. Ráadásul a nyitott ablakokon keresztül a por és a pollenek is beömlenek a lakásba, házba, üzlethelyiségbe. Emiatt legtöbben általában a napi néhányszori szellőztetés mellett maradnak, jellemzően a reggeli és a kora esti órákban. Pedig létezik már kényelmes és energiatakarékos megoldás a problémára, ez pedig a hővisszanyerő szellőztetés.
Levegő újrahasznosítva
A hővisszanyerős szellőztetés lényegében újrahasznosítja lakás vagy ház belső levegőjének hőtartalmát és páratartalmát is. Mindez azért hasznos, mert így kevesebb energiára lesz szükség az épület fűtéséhez, hűtéséhez, aminek köszönhetően a költségek is alacsonyabbak lesznek. A rendszer kiváló minőségű levegőt biztosít, mert folyamatosan szűri a visszaáramoltatott levegőt, így sem por, sem pollen nem kerülhet a légtérbe. Ezért nyugodtan kijelenthetjük, hogy a hővisszanyerős szellőztetés gazdaságos és hasznos is.
Hogyan működik?
A hővisszanyerő szellőztető rendszer központi elemét egy levegő-levegő hőcserélő, vagyis az úgynevezett rekuperátor alkotja. Ez a rekuperátor úgy nyeri vissza a levegő hőtartalmát, hogy nem engedi a keveredést. Legalább két ventillátor is szükséges a rendszer működéséhez, az egyik az elszívó, a másik befúvó ventillátor (attól függően, hogy hány helyiséget érint a rendszer, sokszorozódhat a ventillátorok száma). A ventillátorok közül az egyik mindig kiszívja és kivezeti a szabadba az elhasznált levegőt, a másik pedig friss levegővel árasztja el a helyiségeket. A rekuperátoron úgy áramlik át az épület szellőző levegője, hogy megfeleljen a személyenkénti frisslevegő szükségletnek.
Az általános szabályok azt mondják hogy egy embernek, egy órában 30 köbméter friss levegőre van szüksége. Ezt pedig a szellőző berendezésnek – nromál üzemmódban – elő kell állítania. A hővisszanyerős szellőztető óránként 150-300 köbméternyi levegő kicserélésére képes, tehát látható, hogy bőséges mennyiségű friss levegőt állít elő. De léteznek még ennél is nagyobb teljesítményű, 350 köbméter/óra átforgatására alkalmas rendszerek is. Meg kell még említenünk az elszívásos és a befújásos helyiségeket is, ezek szintén fontos elemei a rendszernek. Előbbihez tartoznak azok, ahol gyorsabban romlik a levegő minősége és a párásodás esélye is nagyobb, például a fürdőszoba és a konyha. A befújásos helyiségeket árasztja el friss levegővel a szellőztetőrendszer, ezek a nappali, a gyerekszoba, hálószoba, vendégszoba, melyekből fali vagy ajtóba épített szellőzőrácsok segítségével vezetjük át a friss levegőt a többi helyiségbe.
A rekuperátorok fajtái
Többféle hőcserélő létezik, attól függően, hogy milyen az elhasznált és a friss levegő áramlási útja.
keresztáramú: olcsó, alacsony hatásfokú, egyszerű berendezés
kereszt ellenáramú: gyakran alkalmazott, jó hatásfokú típus
ellenáramú hőcserélő: magas hatásfokú, viszonylag drága típus
forgódobos hővisszanyerő: magas hatásfokú, ugyancsak drága típus
A hővisszanyerő szellőztető berendezések fajtái
falra szerelhető vagy oldalfali
mennyezeti
mennyezeti normál kivitelű
forgódobos
kis teljesítményű, falba építhető kompakt kivitel
Mi szól a hővisszanyerő szellőztetetés mellett?
A középületeknél 2015 óta már csak olyan új építésű ingatlan építhető, aminek az energetikai rendszere megközelíti a passzívház építésére vonatkozó követelményeket. 2018. január elsejétől pedig minden lakóingatlanra is vonatkozni fog ez a szabály.
Emellett a legfontosabb, hogy gazdaságos és környezetbarát. A hővisszanyerős szellőztetéssel nem kerül meleg levegő az utcára, és nem is áramlik a beltérbe télen a túl hideg levegő. Így pedig energiát és jó minőségű levegőt nyerünk egyszerre, míg a hagyományos módszereket választva mindenképp le kell mondanunk valamiről, vagy az energiáról vagy a jó minőségű levegőről.
Ugyancsak fontos szempont, hogy a hővisszanyerős szellőztetés alkalmazásával olcsóbb fűtési rendszer üzemeltetése is elegendő lesz.
Mik a hővisszanyerő szellőztetés előnyei?
Egyszerűen kezelhető rendszer, melynek működése megbízható.
Alacsony zajszint, energiatakarékosság, hosszú élettartam jellemzi.
Könnyű a karbantartása, jól szabályozható, védelmi és kényelmi funkciói vannak.
Megfelelő légszállítás és tiszta levegő.
Életmódhoz szabható a rendszer, ami különböző fokozatokon működtethető.
A helyiségek funkciója és száma alapján megtervezhető, hogy milyen kapacitású hővisszanyerős szellőztető rendszerre van szükség.
Fontos a megfelelő hatásfok
Ahhoz, hogy a szükséges mértékben felmelegedjen a befújt levegő, ideális hatásfokkal működő rendszerre van szükség. A rekuperátor hatásfoka a rendszer kialakítási módjától, valamint az alkalmazott anyagok minőségétől függ, de fontos a hőátadó felületek nagysága is ebből a szempontból. A hővisszanyerős szellőztető hatásfokától ne várjunk száz százalékot, ehhez ugyanis az kellene, hogy maximálisan hőveszteség nélkül menjen végbe a hőcsere, ez pedig kivitelezhetetlen. A legjobb rekuperátorok is “csak” 90 százalék feletti hatásfokkal is működnek.
Az egyes helyiségekhez tartozó irányadó minimum-térfogatáram érték:
gyerekszoba két gyerek esetén 50 köbméter/óra
gyerekszoba egy gyerek esetén 25 köbméter/óra
lakószoba 60 köbméter/óra
hálószoba 50 köbméter/óra
konyha 60 köbméter/óra
fürdőszoba 40 köbméter/óra
WC 30 köbméter/óra
A hővisszanyerő szellőztető berendezések fajtái
mennyezeti kivitel
mennyezeti normál kivitelű rekuperátor
falra szerelhető vagy oldalfali kivitel (függőleges vagy vízszintes csőcsatlakozással)
forgódobos
kis teljesítményű (egy, maximum két helyiség szellőzetésére alkalmas), falba építhető, kompakt gép
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.Elfogadom